Cassis ideální místo na zásnuby?

Vezmeš si mě?

 DSC_0477

Zpoza kouta sledujete mladý pár, který čerpá sluneční energii ukrytou ve skále. Slunce je již dávno za obzorem a na nebi zdaleka nejsou první hvězdy, noční obloha září jako limuzína známého milionáře. Šumějící vlny se bez ostychu opírají o skálu, na které milenci leží. Měsíční svit rozzařuje vodní hladinu, světlo pluje po moři od jihu až po sever, světelný pás vytváří magický okamžik, při kterém cítíte zvláštní chvění. Je to pocit strachu či radosti? Svírá se mi žaludek nebo je to uvolnění? Ticho naruší smích ze vzdálené restaurace, racci létají podél vody snažící se ulovit poslední sousto večera. Těsně před horizontem vidíte malou žlutou tečku. Nejspíše je to luxusní loď brázdící středozemní moře, možná je to hvězda či marťani. Kdo ví?
Máte před sebou dívku svých snů ležíte na kamenitém útesu, držící se za ruce. V kapse od kalhot již nějakou dobu leží malá krabička, která může odstartovat další etapu vašeho života. Do dívky jste se zamiloval na střední škole, její dlouhé zrzavé vlasy společně s modrýma očima a líbezným hláskem vás naprosto uhranul. Dívka vám sice chvíli vzdorovala a stala se symbolem ideálu krásy a elegance na vaší škole, ovšem v porovnání primitivních hochů, kteří brali tuhle dívku za splněný cíl do zápisníku „tuhle jsem taky měl“ si nakonec vybrala vás.
 
Srdce se svírá a buší jako zvon na pohřbu Nelsona Mandeli. Už je to tady, ten okamžik, na který jsem čekal, měl bych jí to říct právě teď, nebo možná chvíli ještě počkám. Co když řekne ne? Zase se cítím úplně stejně, jako když jsem ji poprvé chytil za ruku, taky jsem nevěděl, jak to udělat! Nebo jak jsme se tenkrát poprvé líbali, byl to první polibek v mém životě a já nevěděl, jak se k tomu postavit. Nakonec jej musela kočírovat ona. Zažívám stejné pocity, jako když jsme spolu měli první sex. Proč žádost o ruku musí být tak složitá?
Stojíte bosí na kamenité pláži, vlny vám sahají až po kotníky, kamínky jsou vymleté dohladka. Červený paprsek z majáku v pozadí vyvolává tajemnou atmosféru, je svatojánská noc. Mladý muž se snaží dívce něco říct, nevidíte je zřetelně, jsou daleko. Řeč těla vytváří domnění nepříjemné situace pro mladíka. Chvěje se, vytahuje něco z kapsy, natahuje ruku a.
Vezmeš si mě? Dívka mlčí, je překvapená, ale mlčí, možná to nečekala, možná její přítel ji zaskočil, možná přemýšlí, kde budou bydlet, možná jen neví, co říct.
 
Kdo jste? Jak jste se sem dostali? Vidíte svou minulost, přítomnost či budoucnost? Kdo je ta dívka? Jste to vy? Kdo je ten hoch? A proč jste cítili jeho pocity? Nacházíte se ve snu, či v jiné realitě?
 

Cassis

Malé městečko na samotném kraji Azurového pobřeží ležící pár kilometrů od Marseille. Cassis je ze tří stran sevřené vápencovitými útesy a žije zde necelých 8 tisíc obyvatel. Jestliže se rozhodnete navštívit tohle město čeká na vás nezapomenutelný zážitek. Pojďme společně brouzdat úzkými uličkami, bojovat s vlnami moře, ochutnat zdejší zmrzlinu a víno, užívat si jihofrancouzského života a hlavně načerpat energii.
 
Pokud jedete do Cassis od Marseille, nejspíše Vás cesta navede na dálnici, je to nejrychlejší varianta a lepší řešení než motaní se po předměstích. Při jízdě po dálnici pečlivě sledujte informační panely na odbočení, ale hlavně nepřehlédněte ten nejdůležitější s ukazatelem na blížící se odpočívadlo: Aire de Repos du Pas d'Ouillier. Možná si právě říkáte, proč byste měli zastavovat na nějakém odpočívadle. Odpověď je jednoduchá-nabídne se vám neskutečná podívaná na zátoku a malé líbezné městečko, které brzy navštívíte. Ve Francii není moc takových odpočívadel, proto obětujte pár minut a pokochejte se nádherným výhledem na moře, skály a město. Vše budete mít jako na dlani, a zaručuji vám, že se zde budete cítit skvěle a plní energie, pokud teda nemáte žádnou nevyléčitelnou nemoc, nejste malátný, či vás netrápí menstruace. Při výše zmíněných problémech si můžete říct, že je všechno v řiti popřípadě ve vagíně, ale aspoň jste na pěkném místě.
 
DSC_0449
 

Něco o historii

 

 

Pokročilý francouzštinář si pod slovem Cassis vybaví označení černého rybíze. Ovšem název města DSC_0483nevznikl

 podle pěstování ovoce, nýbrž je odvozen z více jazyků, jako je indoevropština, provensálština a francouzština název města se po staletí měnil, v základu odkazoval na slovo Kar, které vystihuje kámen, či skálu. První zmínky o obývání města se připisují kmeni Ligurů, kteří se v Cassis živili rybařením a zemědělstvím. Vybudovali zde první opevněné hradiště, které se odhaduje do dob 600-500 let

 před naším letopočtem. Vlastníci vesnice, později města se měnili až do velké francouzské revoluce (1789). V 18. století došlo k rozšíření města za hradby opevněného přístavu. Cassis je známé pro těžbu vápence a výrobu cementu, vápenec z Casssis můžeme potkat napříč světem př: Pireus v Řecku, Alžíru, Alexandrii v Egyptě, Marseille nebo třeba jako podstavec sochy svobody v New Yorku.

Pro svoji polohu se v Cassis daří vinné révě, z které vzniká bílé i růžové víno a olivovníkům. Créme de Cassis, čili likér z černého rybízu se ve městě Cassis nevyrábí tenhle likér se vytváří v oblasti Bourgogne česky Burgoň hlavním městem je Dijon.

 

 

Procházíme město

Svou návštěvu města jsem naplánoval na polovinu září, pokud vám nevadí, že neuvidíte rozkvetlé levandulová pole a máte možnost volna, cesta do Provence v tomhle termínu je nejlepší varianta. Představím vám hned několik důvodů, v supermarketech a hypermarketech po celé Francii jsou plné regály vína a šampaňského sklizené v minulém ročníku za velmi přijatelné ceny, silnice jsou prázdnější než o prázdninách, je zde méně turistů, snáze zaparkujete a v některých oblastech, hotelech, či provozovnách končí sezóna, tudíž ušetříte i nějaké to euro, které následně můžete prohýřit třeba na pokutě za vysokou rychlost.
 
 
 

DSC_0503V Cassis jsem parkoval přímo u zátoky naproti pláže s názvem Le Bestouan, parkovné nebylo nikterak drahé vlastně myslím, že bylo i levnější než v Saint Tropez. kde jsem byl začátkem září. Jestliže vás písečné pláže již nebaví, Cassis a zátoka Le Bestouan je ideální místo pro změnu. Celá pláž je pokrytá kamením, při pohledu na azurově modré moře společně s pláží, kde pozadí dokreslují do nebe vztyčené skály budete v sedmém nebi. Jakmile se rozhodnete na pár kamínků sáhnout, řeknete si tohle je ráj. Jasný, kdo v životě nesáhl na kámen? Jenomže není kámen jako kámen, v tomhle maličkém městečku jsou kamínky od vody omleté do hladka, budete mít co dělat abyste nepřijeli s bagrem a neodvezli si je domů na dvorek. Při odpočívání jsem si hned uvědomil, že Cassis by mohlo být ideálním místem na zásnuby. Atmosféru by jen trošku rozrušovaly spoře oděné dívky, které se opalovali bez svrchních částí svých plavek. Nevím, zda pohled na ženské ňadra, by více rozptýlil muže, či ženu, při žádosti o ruku. 

 

 

Nadpis tohohle článku, jeho průběh i fascinace nad městem si nemůžete vyložit jinak než romantickou atmosférou, která vás bude provázet během vašeho putování. Možná jsem celé město dost nadhodnotil a po příjezdu zažijete pařížský syndrom, ovšem nebylo by důstojné letovisko popsat zápachem a všudy přítomnými odpadky, kde vás místní obyvatelé okradou. Nemohl bych to udělat, protože bych lhal a máma mě naučila, že lhát se nemá, teda když se paní učitelka zeptá, kdo rozbil to okno a celá třída vás kryje to přece není lhaní, stejně jsem se potom přiznal (myslím) a ty okna čekala rekonstrukce. Vlastně jsem jen pomohl dělníkům, ne? Budoucí nevěsta řekla své ano a za pár měsíců ji lidé začnou říkat paní. Pakliže dívce netáhne na 30- to by se jí mělo začít říkat paní automaticky, ovšem některé ženy to nezvládnou a nechají se oslovovat slečna až do šedesáti. Prstýnek je na ruce, z partnera opadl studený pot, nejradši by se ztřískal, ale musí se neustále chovat jako gentleman proto vybírá restauraci na břehu promenády. Výběr máte opravdu pestrý, jsou zde italské pokrmy, pizzerie, francouzská klasika, pokrmy z ryb a samozřejmě denní menu. Ceny se pohybují od 10-20 euro za hlavní chod, při prohlížení jídelního lístku se mi v jedné restauraci líbila paella (španělský národní pokrm z rýže a plodů moře) za 14 euro. Po vydatném obědě je na Sex on the beach moc brzy a hodně světla, proto mladý pár necháváme již o samotě.

 

 

Zábava a poznání

  • Calanques
Calanques je nejmladší národní park založený v roce 2012 rozepínající se mezi městy Marseille a Cassis je tvořen vápencovitými útesy a středozemním mořem. Některé pláže jsou přístupné jen po vodě, či sešplháním po útesech dolů. V některých dnech může být vstup omezen kvůli nebezpečí požáru především v měsících červenec a srpen pro více informací přidávám internetovou adresu.
 
  • Trhy v Cassis
O trhách ve Francii jsem psal v článku, Vstup do Provence proto je nebudu znova popisovat.
Trhů v Cassis je více, týdenní trh se koná každou středu a pátek od 8:00-13:30 můžete zde nakoupit: ovoce, zeleninu, koření, masné výrobky, mléčné výrobky, ryby, pečivo, květiny, zemědělské výrobky, dekorace a oblečení. Bývá umístěný v ulici Gervais na Place Baragnon, a také ve vedlejší ulici s názvem de l'Arène na Place Clémenceau.
 
Noční trh, který bývá každý den od 1. Července do 31. Srpna začíná v 18:00 a končí o půlnoci. Tento trh se odehrává na stejných místech jako trh týdenní čili: Place Baragnon a Place Clémenceau. Těšit se můžete na řemeslníky, dekorace, módu, šperky a mnoho dalšího.
V letních měsících vašim očím budou lahodit místní umělci, malíři, sochaři, karikaturisté, či portrétisté. Začínat budou společně s nočním trhem od července až do srpna. Jejich začátek se bude připisovat na 18:30 a končit budou zároveň s trhem, najdete je na Place Baragnon.
 
Pro více informací o trhách přidávám odkaz: https://www.cassis.fr/economie-emploi/les-marches-de-cassis/
 
  • Muzeum v Cassis
Muzeum ve městě se nachází na náměstí Baragnon, zabývá se archeologií, etnografií a malířstvím. Z Archeologie se můžete těšit na vykopávky z dob Kelto-ligurské, románské až po středověk. (Liguři postavili hradiště, které jsem vzpomínal v historii Cassis.) V muzeu najdete keramiku, šperky, mince nebo předměty, které byly nalezeny ve vracích lodí. V etnografii, čili národopise vás překvapí provensálské kostýmy, pomůcky sloužící na rybolov a jeho obchod, staré námořní modely, sochy nebo starožitný nábytek, který popisuje minulý život a folklor v Cassis. V malířství vás čeká spousta autorů z 19. a 20. století, kteří se inspirovali v Provence a okolí pro příklad: Marius Guindon, Félix Ziem, Louis Audibert, Victor Coste, René Seyssaud, Joseph Garibaldi, Maglione, Chauvier de Leon, Raphaël Ponson a další.
Muzeum je otevřeno celý rok od středy do soboty, ve svátcích má zavřeno.
Od 10 do 12:30 a od 14:30 do 17:30 (od 1. října do 31. května)
Od 10 do 12:30 hodin a od 14h do 18h (1. června do 30. září)
Pro děti mladší 18 let je muzeum zdarma jinak je cena: 3,5 € za osobu.
 
  • Plavby lodí
Romantičtější než plavba lodí může být jen koupel při svíčkách. 

S 120.39Každá žena i každý muž si chtěl vyzkoušet scénu z filmu Titanic, kdy pohledný a šarmantní Leonardo DiCaprio za pas přidržuje ještě krásnější Kate Winslet na přídi lodi. Takže pánové, zatáhnout pivní pupky, roztáhnout ženám ruce a pro vás dámy buďte neodolatelné, celá loď vás právě pozoruje. Do ouška muž brouká melodii a žena zpívá „Every night in my dreams I see you, I feel you“. Z Cassis vyjíždějí lodě na poznávací cestu po zátokách místní rezervace Calanques, čili směrem k Marseille, nejzajímavějším bodem celé plavby je určitě zátoka Port-Miou, ke které se dostanete hravě pěšky či autem. Máte k dispozici výběr z více plaveb a je čistě na vás zda zvolíte 3 zátoky, 5 zátok, 8 zátok nebo 9 zátok. Nejkratší cesta stojí 16 euro a trvá 45 minut. Nejdelší varianta trvá 1 hodinu a 50 minut, připravte si na tuhle plavbu 28 euro. Vybral jsem jen jednu plavební společnost k nástřelu ceníku, ale podle informací, které jsem našel na internetu se ceny moc nemění ani u konkurence. Nejrozumnější bude si vybrat plavbu přímo ve městě dle okolností.

Odkaz s ceníkem a rozvrhem plaveb máte zde:
 

 

 
  • Prostituce
Původně jsem chtěl tenhle článek zakončit předchozím odstavcem, ale neustále mě v článku něco chybělo. Proto jsem se zeptal kamarádů přes Facebook, co by se chtěli dozvědět o Cassis a všichni se jednohlasně shodli, že by rádi znali cenu prostitutky v tomhle romantickém městě (burani jedni). Každý normální člověk by na takový komentář nereagoval, jenže mě přišel docela trefný a pokusil jsem se získat pár informací o téhle problematice. První věcí je, že pokud vás policajt chytí při činu-kdekoliv ve Francii není zodpovědný provozovatel služby ale jeho zákazník. Za sex s prostitutkou vám hrozí pokuta 1.500 euro v případě prvního zadržení, při dalších hrátkách zpozorované strážcem zákona si připlatíte na 3.750 euro. Dámu nabízející potěšení v Cassis minimálně podle internetu nenajdete, ovšem stačí se přesunout do Marseille, kde má obchod s libidem velkou tradici. Velký podíl prostitutek se pohybuje na ulicích Curiol a Sénac. Dámy v těchto ulicích pochází především z Afriky a jsou ochotné účtovat 50 € za pohlavní styk a 30 € za felaci, pokud narazíte na starší dámu nejspíše si vezme za vykonání služby okolo 30 euro. Doufám, že vám tyhle informace stačí zbytek je na vašich schopnostech a potřebách.
 
Na závěr článku ještě přidávám odkaz na internetové stránky města a na stránky turistického informačního střediska umístěného v Cassis.
Odkaz na stránky města: https://www.cassis.fr/
 
Odkaz na stránky turistického informačního střediska: http://www.ot-cassis.com